A paródia, mint kommunikációs eszköz Anton Stancev novellájában
Nem kell megijedni, nem valamiféle irodalomtudományi értekezésről lesz szó.Csak egy novellát boncolgatok kissé,szerény irodalomelméleti tudásom birtokában.
A Szerzőről keveset mondhatok. Igazából nem tudom, kicsoda Anton Stancev. A neten nem találtam róla semmit. Neve alapján bolgár író, ha valaki másképpen tudja, írja meg.
Sherlock Holmes- paródiát már sokan írtak, jót is, rosszat is. Anton Stancev írása a jobbak közé tartozik. A Rakéta Magazin 1990.nyári számában olvashatjuk a novellát, melyben Holmes és Watson legújabb kalandját mutatja be. A zseniális nyomozót és derék segítőjét ezúttal otthonában támadják meg. Hogy ki és miért, azt nem árulnám el, kiderül a novellából.
És hogy a paródia esetünkben miért kommunikációs eszköz? Hát, mert minden paródia az. Segít felidézni valamit,amit mindannyain tudunk (szerencsés esetben...) Segít nevetni. Márpedig a nevetés, az bizony kommunikáció. Társalgás a jobbik énünkkel. Feszültségoldó. Anton Stancev elérte, hogy órákig feloldódjon nálam a feszültség. Röhögtem, bizony.
(Anton Stancev:Tanulmány kékben. Rakéta Magazin, 1990.nyár, 38-39.o. ford.Haraszti Éva)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése