Erősödő EP,gyengülő autokraták.Vagy mégsem?

 Olvasom a Népszava egyik régebbi,2020.október 7-i számában Rónay Tamás:Több Európával az autokraták ellen című írását. A magyarországi baloldali narratívát bontja ki:ha nő az európai intézmények,köztük az EP súlya,akkor nő Európában a demokrácia.

Azt gondolom,ez az érv,pontosabban ezen folyamatok-integráció erősödése illetve az egyes államokon belüli demokrácia erősödése-ilyetén összekapcsolása hibás. Véleményem szerint egy országban akkor van demokrácia,ha alkotmánya demokratikus,illetve az adott országot demokratikus pártok irányítják. Az integráció,megint csak szerény véleményem szerint,ettől teljesen független folyamat(kellene,hogy legyen). Minden népnek saját magának kell megteremtenie a saját demokráciáját.

Van még egy mondat az amúgy jól megírt,kiválóan érvelő cikkben,amire igencsak felkaptam a fejem. "Az EP mind öntudatosabbá válik,amit az is jelez,hogy egyes frakciói mind jobban megtalálják a saját hangjukat és egyre önállóbbakká válnak az anyaország azonos pártjának frakcióival szemben." Szóval,akkor ezt most úgy kell érteni,hogy nagyszerű dolog,hogyha egy adott ország szocdemjei,zöldjei,liberálisai,konzervatívjai stb,elnézést azoktól akiket kifelejtettem,nemzeti szinten mást mondanak, mint amit mond az adott párt EP-képviselőcsoportja? Ha ezt így kell érteni,akkor a csekély értelmű állampolgár medvebocs azt kérdezi:ez miért jó?Kinek jó az,ha egy párt országos szinten mást mond,mint európai szinten?Az egyszerű német vagy lengyel vagy urambocsá' magyar párttag ilyen esetekben kinek higgyen? A hazaiaknak vagy az európaiaknak?

Erre a kérdésre nem találtam választ. Mindenesetre Rónay Tamás írását gondolkodva,amolyan politikai diskurzus-szinten olvastam,és ez jó érzéssel töltött el. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent radíroz mindenről

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

A trianoni béke, más nézőpontból