Hogyan viselkedik az ember természetes és mesterséges közösségekben?
A Nők Lapja 2022.június 8-i száma interjút közöl Csányi Vilmos etológussal. A Szerző V.Kulcsár Ildikó,a cím:"Legkevésbé agresszív állat=ember".
Három dolog fogott meg elsősorban ebben a könnyed stílusú,mégis,nagyon komoly témákat feszegető cikkben. Az első a cím. Tényleg a legkevésbé agresszív állat az ember?Csányi Vilmos szerint igen,hiszen nincs még egy faj,mely ekkora testméretű egyedekkel rendelkezne és mégis nyolcmilliárd élne belőle a Földön. Csányi Vilmos szerint kizárt,hogy nagyobb emlősfajokból ennyi egyed éljen a bolygón. A másik téma,ami megfogott,a természetes és mesterséges közösségek közötti különbség. Régen az emberek természetes közösségekben éltek,feltétel nélkül elfogadták a csoportnormákat. Ma mesterséges közösségekben élünk,amelyek egy részéhez önként csatlakozunk,más részéhez nem. Ha úgy érezzük,a csoportnormák érdekeink ellen valók,kiléphetünk. Ha viszont kilépünk,önmagunkat építjük a közösség helyett. Az interjúban nem szerepel ez a szó, de ki kell mondani: a 21.századi ember alapjában individualista.
Mi tartja össze a ma működő mesterséges közösségeket?A közös hiedelmek. Csányi Vilmos Izland és az USA példáját hasonlítja össze az evolúció vonatkozásában. De említhetnénk itt a történelmet,az irodalmat,a gasztronómiát,szóval,sok mindent. Érdemes ezt a kitűnő interjút elolvasni mindazoknak,akik érdeklődnek szociológiai,pszichológiai témák iránt.És hogy ne felejtsem: Csányi Tanár Úr fiatalosan néz ki,a kutyája pedig gyönyörű!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése