Egy magyar költő írta le, miért is tesz jót a munka az embernek
Sokan- munkapszichológusok, közgazdászok, orvosok, vállalkozók- próbálták már megfogalmazni, miért is tesz jót az embernek az aktív élet, azaz a munka. Találtam egy verset, magyar költő írta, még a magyar irodalomban is kevéssé ismert, de mindennél találóbban megfogalmazza, miért is kell az embernek dolgoznia, alkotó munkát végeznie. Veress Miklós:Munkadal című népies-realista verse a Kortárs irodalmi és művészeti folyóirat 1977/3. számában jelent meg.
Van benne négy sor:"...őrölj,malom,őrölj/mert aki nem őröl/abba a nagy csendbe/úgyis beleőrül...".
(A malom itt metafora, az embert jelképezi).
Pontosan erről van szó,. . A nem dolgozó ember elveszíti kapcsolatát a világgal, csend-élete lesz, körbeveszi őt a csendes érdektelenség. Ezt az emberi lélek nehezen viseli, mert az ember társas lény, arra teremtetett, hogy együtt legyen, kommunikáljon más emberekkel.
különösen nyugdíjba vonuláskor tapasztalja meg sok ember az elhagyatottság, feleslegesség érzését.
Napjainkban, amikor a média egyes termékei arról zengenek ódákat, hogy milyen jó dolog nem dolgozni,pihengetni és neten tévézni otthon, vagy csak négy vagy akár három napot dolgozni, jó lenne, ha nem feledkeznénk meg arról, milyen pszichológiai hatása lehet az elszigeteltségnek, a semmittevésnek. Az egyén feleslegesnek érzi magát- legalábbis, ha nem vigyáz- ez pedig visszafordíthatatlan lelki folyamatoknak lehet elindítója.
A Kortárs a magyar kultúra, a magyar irodalom hihetetlenül magas szintű fóruma, Magyarország egyik legpatinásabb kulturális sajtóterméke. Itt a weboldala.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése