Történelem:Magyarország nyugati irányú külpolitikája a Kádár-korszakban
A Rubicon folyóirat 2022/5. számában jelent meg Mitrovits Miklós elemző írása, Kádár " nyugati nyitásai" címmel. A cikket-véleményem szerint- minden történésznek, történelemtanárnak, egyetemi hallgatónak el kellene olvasnia. Merthogy: kitűnő!
Megtudhatjuk, milyen mozgásteret engedett a Szovjetunió és Varsói Szerződés Kádár János nyugat-európai külpolitikai érdeklődésének. Miért nem akarták a szovjetek, hogy Magyarország felvegye a diplomáciai kapcsolatot az NSZK-val? Hogyan folyt bele Magyarország a Csehszlovákia elleni 1968-as katonai hadműveletekbe? Milyen volt Kádár és Dubcek egymáshoz vfűződő személyes viszonya? Egyedül Kádár volt az, aki nem akarta Dubcek megbuktatását?
Mennyiben volt gazdasági irányultságú Magyarország és a nyugati nagyhatalmak ( Franciaország, NSZK, stb.) kapcsolata? A szocialista Magyarország csak azért kereste a nyugati országok " barátságát", mert fenyegetett a gazdasági egyensúly megbomálásának, ezzel együtt a belső eladósodásnak a réme? Nagyon pontosan elemzi a Szerző azt a folyamatot, ahogy a magyar vezetés, az egyre növekvő adósságállományt látva, inkább kihátrált a finanszírozás mögül, és engedte- bár korlátozottan- Kádár találkozóit Helmut Kohllal, Margaret Thatcherrel.
Nagyon pontos, nagyon érdekes cikket írt Mitrovits Miklós.
Minden történelem iárnt érdeklődő Olvasónak szívből ajánljuk a Rubicon folyóiratot. A weboldal- nagyon gazdag tartalommal- itt található.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése