Sporttörténelem:tanulmány a szakszervezetek és a sport kapcsolatáról
A sporttörténelem mára a történettudomány önálló ága lett. A Századok történettudományi folyóirat 2023/4. számában egy rnedkívül érdekes és izgalmas tanulmányt olvashatunk Kiss László és Mitrovits Miklós tollából. A címe:A sport és a szakszervezetek-a sportegyesületi struktúra átalakítása Kelet-Közép-Európában.
Megtudjuk a tanulmányból, mit is jelentett a szovjetek által uralt országok sportéletében meghonosodó szovjet modell, megismerkedünk kelet-közép-európai történetekkel, megtudjuk, hogy alakultak át a nagy egyesületek Csehszlovákiában, Lengyelországban, Magyarországon és a térség többi államában. Szinte időutazást teszünk az 1940-es-50-es évekbe, amikor az MTK-ból Bástya lett, a Fradiból Kinizsi, az UTE-ból pedig Újpesti Dózsa. Látjuk azt is, hogy az átalakulás bizony eléggé antidemokratikus módon, a kommunista elveknek és gyakorlatnak megfelelően ment végbe.
Ez utóbbi nagy baj. De, hogy egy kis véleményt is hadd fűzzek a taulmányhoz:nem helyeslem, ahogy a dolgok végbementek, nem sírom vissza a hidegháborús időszakot, de hogy akkor jobb volt a magyar labdarúgás, az biztos. A válogatott szintjén ekkor robogott az Aranycsapat szekere, s volt utánpótlás is:1955-ben a magyar válogatott nyerte az utánpótlás EB-t. Klubszinten:nemzetközlieg is rettegett csapat volt a Honvéd, a Bástya, Közép-Európa Kupát nyert a Vasas ( a döntőben gyakorlatilag agyonverte a bécsi Rapidot), később, 1965-ben a Fradi nyert VVK-t, az 1970-es években az Újpest ért el nemzetközi sikereket, 1985-ben a Videoton került be az UEFA Kupa döntőjébe. Szóval, akárhogy is állt össze a rendszer, valahogy működött. Nem volt ritkaság, hogy a magyar válogatottat a világ 10 legjobb csapata között tartsák számon. 1985-ben a nemhivatalos világranglistán 3. helyen álltunk, a nemhivatalos Európa-ranglistán pedig 2. helyen végeztünk.
Szóval, akárhogy is állt össze a rendszer, valahogy működött. Csehszlovákia 1976-ban Európa-bajnok lett. A lengyelek dobogón végeztek a VB-n. Szóval, nemcsak nálunk működött...Valahogy hiányolom a tanulmányól annak méltatását,hogy sportolóink, dacára a körülényeknek, rendkívüli eredményeket értek el.Ettől eltekintve nagyon profi, jól megírt és érdekes értekezést kaptunk a Szerzőktől.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése