Szalagos magnó, orsós magnó és egy múzeum

 A 20.század közepén óriási foradalom zajlott a hangrögzítésben- és ebből adódóan a zenehallgatásban is. Megjelentek a szalagos magnók ( vagy orsósmagnók), melyre mikrofonról rögzítették a hangot- ez a bakelitlemezek korában világraszóló újítás volt. 
Aztán, ahogy teltek-múltak az évtiezedek, korszerűbb technológiák jöttek: a szalagos magnó után következett a CD, aztán a pendrive, napjainkban pedig 2-3 féle módon is trendi a zenehallgatás, viszont mindegyik digitális. 

Él Nógrád megyében egy lelkes gyűjtő, bizonyos Nagy Vilmos, aki elhatározta: múzeumot létesít a szalagos vagy hivatalos néven orsós magnóknak. A Nógrád megyei Terényben működő múzeumban 2013-ban 376 orsós magnót lehetett megnézni, kipróbálni, merthogy többségük még működőképes volt. A különleges múzeumról a Kinces Kalendárium 2013.évfolyamának 201-203.oldalán olvashatunk. 

Zoltán János kiváló írását olvasva nekem az jutott eszembe, érdemes volna a többi, a 20.században felbukkant hang-és adatrögzítési formának is kiállítótermet nyitni,lenne például magnókazetta-múzeum, videokazetta-múzeum,CD-múzeum, stb. Biztos akadna rá vállalkozó, hiszen sokan voltak/voltunk ilyen-olyan mértékben gyűjtők. Érdemes lenne ezt olyan településen megcsinálni, amelyben az idegenforgalom még nem fejlődött ki annyira- ezek a múzeumok jó kiindulási alapjai lennének egy turizmuson alapuló fejlődésnek. És nem is kerülnének olyan sokba. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Környezetvédelem és adórendszer- ritkán hallunk erről a médiában

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0