Lakáscsere lehetetlen avagy a kitörés lehetetlensége Bertha Bulcsu novellájában
A Kortárs folyóirat 1977/1.száma közli Bertha Bulcsu:A fejedelem sírja felett című novelláját. A történelmi ihletésű cím arra utal,hogy a magyar néphagyomány szerint Árpád fejedelem sírja valahol Óbudán található.
A történet ehhez képest igencsak modern. A Bertha család Zuglóról Óbudára költözik egy panellakásba. Csakhogy a lakás kicsinek bizonyul,így aztán megpróbálják elcserélni. Jönnek a vevőjelöltek,egynémelyik igencsak nagyképűen viselkedik,de az a lényeg,hogy senki nem akar a panelrengetegbe költözni. Bertha Bulcsú azonban kap egy lelki kárpótlást:az ablakból minden nap látja,hogyan jönnek-mennek kollégái Budapesten. Látja MGP-t,a híres színikritikust,Ronyecz Máriát,a feleségét,látja Szakonyi Károlyt,Moldova Györgyöt,Csurka Istvánt.
A finom hiperrealista stílusban írt próza szimbolikus. Az óbudai lakás a Kádár-korszak Magyarországát,a csere lehetetlensége pedig a kitörés lehetetlenségét szimbolizálja. Kárpótlás pedig a szellemi élet,az igen magas szintű irodalmunk és színházunk.
Ma már nehéz elképzelni,de az 1970-es éveben,a politikai bezártság idején,a kulturális médiatermékeket több százezer ember olvasta. Az irodalom,a színház,a zene a képzőművészet fogalmazta meg,amit a politikai szféra nem fogalmazhatott meg. A szabadság iránti elementáris vágyat,a kitörés,a feljebb emelkedés olykor gyarlónak ható,de mélyen emberi gesztusait.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése