A T-Rex fájós foga,avagy egy nagy rendszer kis eleme

 Az Élet és Tudomány c.folyóirat 2020.47.számának 1475.oldalán olvashatjuk Szabó Márton cikkét A dinoszauruszkirály fájós fogai címmel. Az írás egy Sou fantázianevű T-Rexről szól,akinek fájtak a hátsó fogai,mivel egy trichomonoázis nevű betegség támadta meg őket. A cikk azzal a végső gondolattal zárul,hogy szegény Sue bizonyára csak nagy fájdalmak közepette tudott táplálkozni.

Rendszerelméleti megközelítésben azt gondolnánk-egy kissé most elkanyararodunk Szabó Márton cikkétől-hogy minél nagyobb egy élőlény és minél több foga van,annál kevésbé számít egy-egy fájós fog. Pedig nem így van. Mert minél nagyobbak azok a fogak,annál jobban fájnak,annál jobban igénybe veszik az agy és a test fájdalomközpontjait. Kiterjesztve:minél nagyobb egy szervezet,egy-egy fontos elem kiesése annál jobban megviselheti,hiszen az a bizonyos elem sokkal szorosabb érintkezésben van az irányítással,illetve sokkal nehezebben távolítható el,mint egy kisebb szervezet esetében. Ha egy nagyvállalat könyvelője felmond,az sokkal jobban megviseli a vállalatot,mintha egy kisvállalkozás könyvelője mondana fel,hiszen sokkal nehezebb a helyére megfelelő embert találni. Ha egy nagyvállalat igazgatója hibázik,azt sokkal nehezebb kijavítani,mintha egy kisvállalkozás ügyvezetője követne el hibát.Minél nagyobb egy rendszer,annál nagyobb kárt tud okozni egy-egy elem kidőlése,hibája vagy tönkremenetele.

Érdekes,hogy nekem ezek jutnak eszembe egy dinoszaurusz fájós fogáról...Amúgy a cikk kitűnő,méltó a magyar ismertterjesztő újságírás magas színvonalához.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent radíroz mindenről

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után