Amerikai diákhitel:mégsem olyan drága?
A nemzetközi köztudatban az a hiedelem él,hogy az amerikai egyetemek,főiskolák nagyon drágák,és a legtöbb beiratkozott hallgató csak diákhitel segítségével tud diplomát szerezni.Amely diákhitelt aztán a diplomás ügyvéd,mérnök vagy tanár hosszú évekig fizeti vissza. Ez a kép él a köztudatban.
A HVG hetilap 2022.szeptember 1-i(35.) számának Mérlegelés című cikkében(szerzőt sajnos nem tüntettek fel a cikk alatt,ez újabban divat lett a magyar sajtóban,de nekem nem tetszik) meglepő információkra bukkantam,melyek árnyalják ezt a képet.Az amerikai egyetemek igaz,drágák,de a diákhitellel kapcsolatban az utóbbi évtizedek kormányzatai jelentős könnyítéseket fogadtak‐-- el.
1.Obama elnök idején a szabadon elkölthető jövedelem 10 százalékában maximálták a havi törlesztőt.Szabadon elkölthető jövedelem=nettó összbevétel-lakhatási költség-élelmezési költség.20 év után pedig elengedték a maradék törlesztést azoknak,akik mindig pontosan fizettek.
2. Trump elnök a Covid-járvány idején törlesztési moratóriumot hirdetett.
3. Biden elnök ezt 2022.végéig meghosszabbította,s 5 százalékban maximálta a törlesztőt.
Tehát,az a helyzet,hogy az Amerikai Egyesült Államokban senki nem fog belerokkanni abba,hogy diákhitele van. A főiskolák,egyetemek persze drágák,de a diákhitel senkit sem fog romba dönteni. Amúgy a HVG cikke kitűnő:jó stílusú,informatív.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése