Plohn József:a fényképész,aki nem tudta eladni háromezer fotóját
Plohn József az 1890-es években fényképészkedett az Alföld déli részén, Hódmezővásárhelyen. Mivel a lakosságot nem érdekelte a dolog-akkoriban még nem a mediatizált társadalom korát éltük-,festőművész barátai tanácsára néprajzi tárgyú fotókat készített,kb.háromezret. Az akkoriban már működő Magyar Néprajzi Múzeumnak akarta eladni ezeket.
Mint az Élet és Tudomány c.folyóirat 1978/24. számában megjelent cikkből kiderül (Dr.Dömötör János:Plohn József.Néprajzunk elfelejtett hódmezővásárhelyi fényképésze),háromszor utasították el.
1. Először a fényképész származása miatt,ami már a 19.században is problémát jelentett...2. Másodszor:Az igazgató nem hitte el,hogy Vásárhelyen ennyi néprajzi tárgyú felvételt lehet keszíteni 3. Mivel festőművészek javaslatára készítette ezeket a képeket,jogdíjprobléma merülhet fel.
Hiába ajánlotta Móra Ferenc,hiába fogadta 1923-ban maga Horthy Miklós kormányzó,és tett ígéretet,mégsem vette meg a múzeum a képeket.Plohn József magányosan,betegen halt meg.
Pedig-s ezt már a 21.századból,biztos történelmi távlatból kijelenthetjük,Plohn anyaggyűjtése a néprajzban ugyanolyan magas nívót képvisel,mint Bartók és Kodály gyűjtése a népdalban. Szerencsére,bár a fényképész halála után,a városi múzeum,jelképes áron megvette és feldolgozta a hatalmas anyagot. Plohn József méltó helyre került a magyar kultúrtörténetben.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése