Történelem, korai középkor:A fenékpusztai erőd felfedezéséről
Magyarországon, az 1960-as évek végétő kezdve, fokozottan megnőtt a tudományos közvélemény érdeklődése a honfoglalást megelőző időszak régészeti és történeti anyaga iránt. A Delta magazin című ,rendkívül magas színvonalú ismeretterjesztő folyóirat 1974/7. számában Sárvári Márta cikke (A fenékpusztai római erődítmény regénye) ad izgalmas bevezetőt mindazoknak, akik érdeklődnek a Zala megyei római erődítmény múltja iránt.
A cikk szól arról, hogyan és miért győzött az annakidején fiatal népnek számító gót a római védők felett. Hátborzongató képen láthatjuk, az öntelt ( de nem " barbár"!) győztesek hogyan hajigálták bele a római katonák csontjait egy kemencébe. Szó esik egyetemes történeti vonatkozásokról is:Nagy Theoderik császár a legenda szerint a Balaton partján született. A fenékpusztai leletegyüttes ( melyben keleti gót fejedelmi leánysír is található, gazdag aranylelettel) nem tud igazságot tenni abban a kérdésben, de közvetett bizonyítékokkal szolgál. A remek cikk szerint a górok 471-ben történt pannoniai kivonulása nem jelentette a gazdag dunántúli provincia teljes feladását. Fenékpusztán a gótok helyőrséget hagytak hátra.
Ajánljuk a cikk olvasását vizsgára készülő egyetemistáknak, s mindazoknak, akiket amatőr vagy professzionális szinten érdekel Kárpát-medencénk legrégebbi történelme, a korai középkor, a népvándorlás időszaka.
A Delta magazin ma már nem létezik, nincs internetes oldala.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése