Jog,dialektika,krimi:A logikai sor felépítése

 Harold Q. Masur: Egyikből következik a másik című kriminovellája a Rakéta Regényújság 1988/27. számában jelent meg. A történet egy könyv társszerzősége körül forog, és hát, mint minden krimiben, gyilkosságot kell megoldani a nyomozónak. Van azért ennek a kriminovellának némi kapcsolódása a joghoz, dialektikához is, ezek pedig a az alábbiak:
1. Jó lenne, ha az életben/ a nyomozásnál egyik dologból következne a másik. Nincs az ember számára jobb probléma a lineárisan felépülő problémáknál. Csakhogy a világ nem ilyen, hanem bonyolult, sokösszetevős, irracionális, így aztán nem kiszámítható. A 21.századi embert eluralja a bizonytalanság, a jövő kiszámíthatatlanságának érzése. Az innen-onnan felszedett hír-morzsákból csak nehezen építhtő fel a logikai sor.
2. Vigyázni kell erre a társszerző-dologra, aki írásra adja a fejét, társszerzőség esetén jobb, ha jogásszal kísérteti figyelemmel az alkotói folyamatot. 

Amúgy a novella-  megjegyezném, hogy a Rakéta Regényújság szerkesztője semmit nem árul el a Tisztelt Szerzőről, azt sem tartom kizártnak, hogy a Harold Q. Masur álnév- kitűnő, bár, amikor a gyakornokot és szépséges barátnőjét is frontálisan gázolja el az autó, akkor már lehet sejteni a megoldást, vagy legalábbis azt, hogy mely nyomon érdemes elindulni. Ettől függetlenül a mű remek, ha minden sajtótermékben lenne ilyen műremek, akkor a hangulatom csak egy volna:remek. Ú,de rossz poén...

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Környezetvédelem és adórendszer- ritkán hallunk erről a médiában

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0