Munkaerőpiac, irodalom:Mi történik negyven után?

 A Rakéta Regényújság 1988/18.számának 3. oldalától olvashatjuk Stanley Ellin:Ismeretlen okból című elbeszélését. A cselekmény lényege annyi, hogy egy vállalat negyvenhat éves középvezetője taxiba ül, és a sofőr nem más, mint a vállalat egy évekkel ezelőtt, átszervezések miatt elbocsátott középvezetője, Slade. A menedzserből taxisofőrré avanzsált férfi elmeséli Morrisonnak, aki szintén negyvenes éveinek közepén jár, hogyan is működik a vállalati munkaerőpiac. A negyvenes középvezető csak teher, mert túl sok a fizetése, azonkívül legtöbb esetben már nincs benne annyi, hogy előrelépjen. Ezért az átszervezéseknél mindig a negyvenes középvezetőket küldik el, s vesznek fel helyettük- feleannyi bérért- pályakezdő fiatalokat. Morrisonnak megfekszi gyomrát a történet, félni, gyanakodni kezd, s amikor hétfőn a nagyfőnök hívatja -merthogy átszervezés lesz a részlegénél- elővesz egy puskát...

Szóval, ilyen az élet- pontosabban a munkaerőpiac- negyven után. A középvezetők vannak a legnagyobb veszélyben. Stanley Ellis nagyszerűen önti irodalmi formába ezt a piaci jelenséget, a mű vége pedig ( amit szándékosan nem árultam el) szomorú. 
Mit tegyen a negyvennél idősebb középvezető? Az állása mellett nem árt, ha van valamilyen egyéb megélhetési formája, például vállalkozás. Ez persze a családtól veszi el az időt. Bonyolult helyzet, nincs igazán jó megoldás rá. 

Rakéta Regényújság már nem létezik, csak nagyobb gyűjtőkönyvtárakban illetve antikváriumokban bukkanhatunk rá. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent radíroz mindenről

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után