Történelem:Jugoszlávia a második világháború után

 Egy nagyon jó összefoglaló cikk jelent meg Jugoszlávia második világháború utáni történetéről. A délszláv állam ( mely 1924 óta létezett) 1945 után külön utakon járt: sem a nyugati kapitalista, sem pedig a Szovjetunió uralta kelet-európai övezethez nem csatlakozott. Tito marsall, a jugoszláv partizánok vezére és 1945-re az ország első számú politikai vezetője már 1945.május 21-én Ljubjanában elmondta, hogy nem akarja, " hogy belekverjenek a befolyási övezetkért való alkudozásba". 

A cikkből megtudhatjuk, hogy már 1945-ben komoly surlódások voltak a szovjet és jugoszláv katonai vezetés között, képet kapunk arról, hogyan lettek elsőszámú ellenséggé a csetnikek. Elcsodálkozunk azon, milyen hatékonyan szervezte meg Tito marsall a hadseregét. Nagyon fontos, hogy a szövetségesek, különösen az angolok nyomására, II.Péter király tárgyalásokba kezdett a felkelőkkel. Ugyanakkor az utolsó bekezdésből kiderül, hogy az 1945 utáni jugoszláv állam éppolyan kökeményen kommunista állam volt, mint a szovjet. Üldözték a keresztényeket, tervgazdaságot léptettek életbe- a szovjetek 1947-ben ellenezték, hogy iparosításon alapuló gazdaságpolitikát kezdjenek. 

Sajnos, magyar vonatkozása is van- illetve: pontosan az a baj, hogy nincs- a történetnek. 1943-ban az ANVOJ kimondta, hogy Jugoszláviában a szerbek, a horvátok, szlovénok, macedónok,és montenegróiak egyenlők. 
Valakiket kifelejtettek. 

Szóval, remek cikk. Szerzőt nem tüntettek fel. 

(Jugoszlávia.Hadi Krónika 72.szám, 1421-1427.o.)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent radíroz mindenről

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0