1956.november 1.: Dunántúl népe nem akart koalíciós kormányt

 A Zala Megyei Hírlap forradalmi utódja, az Új Zala 1956.november 1-i száma számol be arról a gyűlésről, melyet Győrben tartottak. 800 küldött érkezett összesen, a Dunántúl valamennyi megyéjéből, valamint Bács megyéből. Nagyon higgadt, az adott helyzethez mérve rendkívül tárgyilagos beszámolót közölt az újság erről a gyűlésről,bármelyik írott vagy elektronikus médiának becsületére válna. Szóval, a sok kérdés között, melyet megvitattak, ott volt az újjáalakult pártok, a kormányzás kérdésre is.
Az összegyűltek végül amellett foglaltak állást, hogy ne koalíciós kormány irányítsa a jövőben Magyarországot. Hanem a kommunisták, a szociáldemokraták, a kereszténydemokraták, a nemzeti parasztpártiak, a kisgazdák, önállóan működjenek, s mérjék össze erejüket tisztességes, szabad választásokon. 
Hamis tehát bizonyos történészeknek az a narratívája, hogy "56-ban a közvélemény nemzeti egységkormányt akart látni Magyarország élén...". Nem, az akkor élt, közéletileg aktív emberek pont az ellenkezőjét akarták. Valószínűleg attól tartottak, hogy a kommunisták majd szépen bedarálják a koalíciós partnereket, mint tették azt 1945-1948. között. Inkább egy tisztességes, valódi versengésen alapuló, demokratikus politikai rendszert kívánt a közvélemény. Persze, nyilván voltak az egységkormánynak is hívei, ők inkább a politikai elit felsőbb részének tagjai lehettek. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után