Szollipszizmus:játék vagy komoly filozófiai irányzat?
A filozófiában szollipszizmusnak nevezzük azt a gondolatot/irányzatot,mely szerint az objektív valóság csak az alany képzeletében létezik,ott jön létre.Az egyetlen létező maga az Alany.Akit részletesen érdekel a szolipszizmus (óvatos)bírálata,olvassa el Bakos József:Mikor a filozófus felébred című írását a Pendragon füzetek 1993-ban megjelent 2-3. számának 63-66.oldalán.
Nem könnyű szöveg. Bakos mindenekelőtt azért bírálja a szolipszimust,mert játék,szabálynélküli,elveti az axiómának értelmezett állításokat. Bakosnak igaza van,a szollupszizmus szerintem is hiba,de nem azért,ami miatt a Szerző elveti a gondolatot.Egészen más okból vetem el a szollipszizmust.
Objektív valóság-szerintem- igenis létezik,csak az egyes ember nem tudja felfogni ezen valóság egészét,ezért aztán a "lyukakat"megpróbálja kipótolni,megpróbál rendszert alkotni anélkül,hogy pontosan ismerné az egyes elemeket.Az ember szabadulni akar a hiánytól,ki akarja tölteni az űrt,vállalva a tévedés kockázatát. Értelemszerűen mindenki más-más rendszert hoz létre. Pontosan ettől szép a gondolkodás,pontosan ettől szép az ember,mint olyan. De az,hogy különböző módon gondolkodunk,nem jelenti azt,hogy nincs tőlünk független valóság.
A természet törvényeinek működnie kell az ember hiányában is. Ha nem lenne ember a Földön,a tyúknak akkor is tojnia kellene,a passzátszélnek akkor is fújnia kellene, különben összeomlana az egész kozmikus rendszer. Az a rendszer,melyet egy tőlünk független lény tervezett,s működtet. A rendszer elemei időnként változnak,ember által meghatározhatatlan logika szerint. Éppen az igazolja számomra az objektív valóság létét,hogy végtelen elemből áll,és működik. Tehát kell,hogy tőlünk függetlenül létezzen.Szerintem ezzel cáfolhatjuk a szollipszizmust.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése