Áramot, műanyag csövet gyártani a budapesti szemétből? Nem mai ötlet

 Azt hihetnénk, a hulladék-újrahasznosítás illetve a hulladékalapú energiatermelés valami 20.század végi dolog, amit a környezetvédő mozgalmak hoztak be a köztudatba.Pedig nem! 1938-ban egy svájci cég már próbálkozott ezekkel, mégpedig Magyarországon, Budapesten.

Villanyáramot, útburkolatot,csatornacsövet akar gyártani a budapesti szemétből egy svájci vállalat- ez a kor Olvasói számára meglehetősen megdöbbentő cikk jelent meg a Magyar Nemzet 1938.december 1-i számának Nemzetgazdaság mellékletében a 9. oldalon. A cikk írója szerint minden kilogramm budapesti szemétből fél kilowatt áramot lehet gyártani, a svájci cég gyártaná le az áramot, amit jelképes áron felajánlana megvételre Budapest városának. Ugyanígy a magyar főváros vásárolhatná meg a szemétből készült útburkolatot,műanyag csöveket.
A cikkből az is kiderül, hogy akkoriban Pestszentlőrincen működött a főváros szemétlerakó-központja, de ez már kapacitásainak végén járt. A svájci cég ötlete megoldotta volna Budapest hulladék-problémáit. A cikk írásának időpontjában a beadvány a köztisztasági hivatalnál " feküdt", elbírálás végett.

Csakhogy a bürokrácia malmai lassan őrölnek, s 1939-ben jött a második világháború, a hivataloknak a hulladék-újrahasznosításnál sokkal fontosabb gondjuk is támadt. Pedig nem lett volna rossz, ha megvalósul az ötlet.

És büszkék lehetünk rá:Magyarországon már 1938-ban hulladékalapú energiatermelésben gondolkodtak, egészen komolyan. Igazán innovatív, évtizedekre előremutató gondolkodásmód.Sajnos, a történelem közbeszólt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent radíroz mindenről

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után