Építsünk additív házakat!- De mi az?

 Additív épületeknek nevezzük a nem hagyományos eljárással készült épületeket. Leginkább a 3D-s nyomtatási technológia segítségével készült házakat értjük ezen kifejezés alatt. A New Technology című folyóirat 2022/2.számában olvasható Gábor János cikke ( Automatizált 3D-s nyomtatással építik a családi házakat) részletesen bevezeti az érdeklődő Olvasót a témába.

Megtudjuk a cikkből, hogy az első 3D-s apartmant 2020-ban építette egy német cég. Az iparágban rengeteg befektető lát fantáziát, az egyik cég 50 millió dolláros részvénycsomaggal vonult be az amerikai tőzsdére. Az is kiderül, hogy az így készült házak olcsóbbak, mint a hagyományos ingatlanok, valamint jóval rövidebb az ilyen házak elkészülési ideje: a megszokott 90 nap helyett mindössze 30 nap.

De mi a helyzet a munkaerővel? A cikk erre a kérdésre is választ ad. Elég a hagyományos építési projekteknél szokásos munkaerő 55 %-át felvenni. Recenzens azért felveti, hogy nem éppen alkalmazott-barát a rendszer...

A kitűnő cikk elolvasása után megkérdezhetjük magunktól: szívesen laknánk ilyen házban? Nem tudjuk, ugyanis, miféle módokon tesztelték a házak biztonságát, statikai mutatóit. Érdemes lenne efféle teszteket készíteni. Aztán: Magyarországon meglehetősen szabályozott az építési bürokrácia. Vajon engednék a hivatalok, hogy valaki efféle házat építsen? Nem tudom. Mindenesetre eléggé új dolog ez még ,rengeteg körülötte a bizonytalanság. Jómagam azért, ha csak 1-2 napra is, szívesen kipróbálnám, milyen érzés egy ilyen additív családi házban lakni. Bizonyára jól érezném magam.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után