Amerikai kutatók már 1943-ban neuronokon, mint logikai eszközökön végeztek számításokat

 Neuronok, mint logikai eszközök...Hogy 1943-ban a legtöbb ember azt sem tudta, hogyan kell ezt a mondatot érteni, abban biztos vagyok. Két amerikai kutató viszont jóval előrébb járt, mint mások, megkérdőjelezte a szokványos paradigmákat. Warren S. McCulloch és Walter H. Pitts 1943-ban neuronokon, mint logikai eszközökön végzett kísérleteket. Mindez a Tudomány című folyóirat 1988.februári számában közölt cikkből ( David W.Trank és John H.Hopfield:Kollektív számolás neuronszerű áramkörökben) derül ki. 

De persze a tanulmány sok más érdekességet is elárul. Az 1960-as években a Kaliforniai Egyetemen már adaptív neuronokat és tanulni képes hálózatokat alkottak ( informatikusok: ugye, ismerős fogalmak ezek?). Csak összehasonlításképpen:Magyarországon ekkor kezdett lassú terjedésbe a televízió....

A cikk természetesen nemcsak történeti áttekintést, hanem önálló kutatási eredményeket is tartalmaz. Megtudjuk, mi a számítási energia, miért nőtt meg az érdeklődés az 1980-as években az " idegi modellek" iránt, mik azok a flip-flop áramkörök, és hogyan kezelik ezek a bemenő és kimenő jeleket. Konkrét feladatmegoldásról is olvashatunk:hogyan optimalizáljuk a feladatot a dolgozók ( jelen esetben könyvtárosok) között, ha mindenki csak egy részfeladatot lát el, viszont ehhez különböző időtartamokat használ fel. ( Recenzens hozzáteszi: Céges szinten ez a mai vállalatirányítás egyik dilemmája: az egyik autóalkatrész már kész, a másikra még várni kell...). Nagyon meggyőző megoldást mutatnak a Szerzők.

Ajánljuk ezt a kiváló cikket vállalkozóknak, informatikusoknak, elektronikával foglalkozóknak, és mindenféle műszaki tudomány iránt érdeklődőknek. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Környezetvédelem és adórendszer- ritkán hallunk erről a médiában

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0