Mainstream média,történelmi szembenézés,Bihari Sándor verse
Az 1970-es években Magyarországon megkezdődött a történelmi szembenézés. Azok a magyar értelmiségiek, akik nem helyesen cselekedtek a Rákosi- korszakban, majd a korai Kádár-korszakban, kitárták a szívüket. Persze, nem direktben és nem is a mainstream-médiában, hanem kevésbé olvasott kulturális folyóiratokban, többnyire irodalmi köntösbe csomaglva.
Az Új Írás című folyóirat 1975.februrái számában jelent meg Bihari Sándor: Krónika című verse. 5 szonettből álló ciklusról van szó, mely a fiatal értelmiség feltűnését, manipulatív úton történő vezető szerephez juttatását, valamint magára eszmélését jeleníti meg.
Az első szonett a " szentségtörés szertartsáról" szól, ez feltehetőleg arra utal, hogy a marxista képzettségű fiatalok lerombolták a régi, polgárinak, reakciósnak minősített tabukat.
A második szonett a szocializmus türelmetlen építéséről szól, arról, mekkora szerepet vállalt ebben az akkori ( 1950-es évekbeli) fiatalság.
A harmadik szonett az eszméből való kiábrándulásról szól, a kocsmák világáról, ahol is amár öregedőben levő ifjak elkezdték újra-felfedeznni a magyar múltat, a magyar történelmet, a korábban háttérbe szorított magyar kultúrát. Bartók név szerint is megemlítődik, mint szimbólum.
A negyedik szonettben a kiábrándultságot magány követi, biblikus időszak, visszanyúlás a régi dolgok, a vallás felé.Spirituális módon keressük a válaszokat a ma kérdéseire.
Az ötödik szonettben mindazon tapasztalatok összegződnek, melyet ez a generáció az évtizedek során felhalmozott. A megoldás a humanizmus, mindig, minden korban. A vers utolsó sora:" Csak az ember halaszthatatlan".
Bihari Sándor szembenézése nagyon őszinte. Nyilvánvaló,hogy 1975-ben ezt az önelemzést a mainstream politikai média nem hozta volna le, de lehet, ilyen mélységben nem is lehet ezeket a sors-gondokat megfogalmazni valami tudákos elemzésben, csak versben. A baj az, hogy az 1975-ben születettek már nem tudtak ezekről a szembenézésekről. Nem tudták, hogy él Magyarországon egy generáció, amely követett ugyan el hibákat, de legalább volt bátorsága ezekből következetést levonni. A hatvanas években született generáció már nem vonta le a következtetéseket. Inkább átmentette a hatalmát. Fájdalommentesebb megoldás.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése