Regionális történeti földrajz:emlékszünk még a Phare-programokra?

A rendszerváltás után, de még az uniós csatlakozás előtt, hazánkban rengeteget beszéltek az ún. Phare programról. Magyarország és Lengyelország gazdasági fejlesztése regionális alapon- ez volt a Phare-program eredeti célja,később aztán még tíz ország csatlakozott a programhoz. Amikor aztán 2004-ben Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, megszűnt ez a program, amely jellegét tekintve projekt-csoportnak minősíthető. Érdekes lenne egyszer- majd amikor a politikai helyzet már lehetővé teszi- megírni a phare teljes történetét. A regionális földrajz tudománya biztosan gazdagodna egy ilyen témájú, átfogó jellegű disszertációval. 

A Falu,Város, Régió című folyóirat 1999/5. számában nagyon érdekes interjút olvashatunk Lunk Tamással, az FVM Területfejlesztési Phare Programirányító Iroda igazgatóhelyettesével. Lunk Tamás elmondj,a mi volt szokatlan Magyarország számára a program végrehajtásánál, azaz a pályázatok írásakor és pénzek felhasználásakor. Nagy vonalakban a következők emelhetők ki:
- bonyolult adminisztráció
- " a tenderési eljáráshoz kötött szerződésköteési procedúra"
- hosszú távra szerződtetett külföldi szakértők
- a hazai merev ( még a szocializmusból örökölt- rec.) főhatósági struktúrába illeszkedő ( vagy éppenhogy nem illeszkedő-rec.) phare irodák működtetése
- Kevés a szakember ( ó, de szépen mondja:"szakemberkapacitás szűk keresztmetszete..."), a minisztérium idegenkedett a külföldi szakértők munkastílusától és a regionális politika nálunk még idegen alapelveitől
- Nagyon bürokratikus volt a kapcsolattartás az EU intézményei és a hazai intézmények között.

Ennek ellenére- és ezt már recenzens teszti hozzá- ha vért izzadva is, de a magyar szakemberek jól dolgoztak,a phare nagyban fejlesztette a hazai régiókat. Igaz, Nyugathoz képest a lemaradás még így is nagy volt/nagy most is, de azért elindultunk a fejlődés útján. 
Igen csacska volt viszont ennek az egész projektnek a kommunikációja. A sajtóban, a médiában, híradókban sokat olvastunk-hallottunk erről a Phare nevű dologról, de hogy pontosan mi fán terem az egész, azt nagyon kevés ember tudta. 

Magáról a Phare-programokról itt  talál részletesebb információt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után