A koronavírus hatása a gazdaságra:hiánycikkek, infláció

 Olvasom a napi.hu online gazdasági folyóirat Jóval nagyobb a baj, mint egy évvel ezelőtt című cikkét ( Szerzője Komócsin Sándor, feltöltve 2021.május 17., hétfő). A cikk Szerzője amerikai gazdasági elemzőkre hivatkozva azt állítja, rendkívüli gazdasági nehézségek várhatók, a koronavírussal összefüggésben. Ehhez a kitűnő, jól megírt cikkhez szeretnék az alábbiakban néhány gondolatot hozzáfűzni. 

Ott van először is a vállalatok készletfelhalmozása. A legtöbb nagy óriáscég úgy számol, hogy még 2022-ben is nyögjük a vírus hatásait, ezért aztán bespájzolt: rézből, műanyagból, kávéból, és mint az USA-ból érkező legutóbbi hírekből tudjuk, benzinből is. Amennyiben ez a tendencia folytatódik, akkor máris elmondhatjuk:globális hiánycikkek keletkeztek- létrejön tehát a nagy közgazdasági paradoxon, a kapitalista hiánygazdaság. Nálunk, Magyarországon, már a szocializmus idején megtapasztaltuk, milyen is egy jó kis hiánygazdaság, amikor pl. egy város összes hentese közül csak egynél lehet kapni csirkemájat. Most a jóléti társadalom népessége is megtapasztalja, milyen érzés az, mikor kétszeresére nő a műanyag szemetesvödör ára. Merthogy nincs elég műanyag. 

Az áremelkedés pedig mi mást indukálna, mint inflációt. Az infláció pedig felveri a hitelkamatokat, kevesebb lesz a beruházás. Szép jövőnek nézünk elébe. 

Nem lehetne valamilyen törvényerejű határozattal megtiltani a nagy cégeknek a készletfelhalmozást? Az első és a második világháború idején több országban, így pl. Magyarországon vagy Nagy-Britanniában is hoztak ilyen törvényeket, s gazdaság, ha morcongva is, de lenyelte. Attól tartok, a következő évek kormányai kénytelenek lesznek bizonyos drasztikus intézkedéseket hozni, s szembenézni az ellenzéki média folyamatos támadásaival. 

Jó kis világ vár ránk, az biztos. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után