A média,a robotizáció és a munkahelyek

 Nagyon furcsán viszonyul az európai mainstream média a robotizáció kérdéséhez. Többnyire ugyanis nem beszél róla, merthogy manapság az írott és elektronikus média elsőszámú törvénye, hogy ne közvetíts negatív üzenetet, csak ha irányítani is tudod az erre adott reakciókat. Márpedig az emberek félnek a robotizációtól, hiszen a régi típusú, szakszervezeti kötődésű baloldal és az ultrkonzervatív jobboldal azzal riogatja az embereket, hogy a robotok elveszik majd a kenyerüket, mehetnek közmunkásnak. 

Véletlenül kezembe került a New Technology magazin/folyóirat (kinek melyik megjelölés tetszik) 2021.évi 2. száma. A nagyon színvonalas, szinte minden technológiai újításról beszámoló lap 17.oldalán olvasható Némethi Botond " Robotok hemzsegnek Amerika autóiparában" című nagyszerű cikke. Nem elsősorban az adatok az érdekesek ebből ( pl. hogy az USA autóiparában 10 000 alkalmazottra 1287 egység jut- azt azért jó lett volna elárulni a laikus Olvasó számára, hogyan számolják ki ezeket az egységeket), de Németországban még ennél is magasabb a robotok aránya a termelésben. Az USA-ban az élelmiszer- és egyéb fogyasztási iparágakban 60 %-al nőtt a robotok aránya az elmúlt évihez képest. 

Szóval, vannak ezek az adatok, de sokkal érdekesebb a szemlélet. A cikk ugyanis idéz Milton Guerrytől, a Nemzetközi Robotikai Szövetség elnökétől. Aki elmondja- és most figyeljünk!- hogy a 2008-as világválság után a nagy cégek nagyon sokat fektettek a robotikai iparba, ezért

            "több ezer munkahely jött létre az autóiparban". 

Tehát figyeljünk:a robot nem elvette a munkahelyet, hanem újakat teremtett. 
Persze, ha belegondolunk( és innentől ez már reflexió a cikkre), logikus. Tegyük fel, hogy egy korábban 0 robotikát alkalmazó cég év elején 25 % robotikával kezdi meg a termelést. Mi lesz ennek a következménye? A munkahelyek kb. 10-15 %-a megszűnik- legalábbis ott, ahol a gyártás folyik- viszont mivel több a termelés, gyorsabban megy a munkafolyamatok elvégzése, több logisztikai munkatársra, segédmunkásra, értékesítési munkatársra van szükség. Jóval többre, mint a hiányzó 10-15 %. Azonkívül a robotokat karban kell tartani, ja: és le kell gyártani. 
Tehát a sekélyes tömegmédia minden állításával szemben a robotika teremti, nem pedig megszünteti a munkahelyeket. 

Némethi Botond cikke kitűnő, gondolatébresztő. 
Szívesen tennék ide kifelé mutató linket, de az impresszumban csak e-mail címeket találtam, úgyhogy ez most elmarad. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után