Csillagászat:Honnan van a sok hélium?
A Delta magazin 1974/12.számában megjelent,-a-s monogrammal jelzett cikk ("Kormos" csillagok) arra a kérdésre keresi a választ,miért van sokkal több hélium a világűrben,mint amennyinek a hagyományos elméletek szerint lenni kellene.
A hagyományos elmélet ugyanis azt mondja,hogy a hélium a hidrogénból keletkezik. Igen ám,de bizonyos csillagok közelében,például a mi Napunknál is,hatszor több a hélium,mint amennyinek lenni kellene. Mi az oka ennek?
A cikkben szó esik a Corona Borealis egyik csillagáról,a lengyel Paczinski és a német Biermann elméletéről,arról,hogy lehetséges-e,hogy a csillagmag később keletkezik,mint maga a csillag,valamint a fehér óriások héliumtöbbletének lehetséges okairól.Tágabb összefüggésekben is értelmezi Szerző a jelenséget:elképzelhető,hogy a világegyetem keletkezésekor az egyetlen anyag a hidrogén volt?Olvashatunk az örmény Szaakjan elméletéről is.És természetesen azt is megtudjuk,mik is azok a "kormos"csillagok.
Nyilvánvaló,hogy 1974 óta sokat fejlődött a csillagászat,valószínűleg új elméletek születtek a héliumtöbbletről is. De az érdeklődő csillagászoknak,kutatóknak ettől függetlenül ajánljuk a Delta magazin érdekes,többféle elméletet bemutató,kitűnő stílusban írt cikkét.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése