Történelem,középkor:Hol volt a tatárjárás idején a Sajó medre?

 Azt szokták mondani, a történelemben semmi nem biztos. Valahol ez így helyén van, hiszen a történelem mégiscsak tudomány, annak pedig az igazság keresése a feladata, nem pedig kinyilatkoztatása. Vannak azért stabil pontok- vigasztaljuk magunkat. Dehogy vannak!
A Századok folyóirat 156.évfolyamának ( 2022) 5. számában olvashatjuk Laszlovszky József és Nagy Balázs tanulmányát. Címe:Mederváltozás és kontinuitás a Sajó folyó középkori átkelőhelyeinél.Alcím:A muhi csataté kutatásához kapcsolódó földrajzi, történeti és régészeti vizsgálatok.

Azt gondolom, ezt a tanulmányt minden történelem szakos hallgatónak el kellene olvasnia, még akkor is, ha nem kifejezettne középkori érdeklődésű. Nagyon szépen vezetik végig Szerzők az Olvasót egy kutatás mechanizmusán, alapgondolatain,világosan megfogalmazott célokkal és nem kevés eredménnyel. hogy miről is van szó? Arról, hogy a tatárjárás legnagyobbnak tartott ütközetének, a muhi csatának, nem tudjuk beazonosítani a helyét. A középkori írott forrásokban szereplő hidak, átkelőhelyek egy része a folyó mederváltozásai miatt eltűnt, megváltozott, így aztán inkább csak közelítőleg tudjuk rekonstruálni a haderők felvonulásának és magának az ütközetnek pontos helyét. A pontos rekonstrukcióhoz történészek, régészek és földrajzosok ( vízügyesek) együttes, interdiszciplináris szemléletű munkája szükséges. Az, hogy hogyan áll eddig ez a közös munka,milyen problémákat kell még megoldani, s milyen kutatási eredményeket értek el eddig,elolvashatjuk a Századok folyóiratban megjelent kiváló tanulmányban. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után