Számítógépes kommunikáció és média:magyar beszédszintetizátor az 1980-as évekből!
Amikor az ember történelmi munkákat, vagy publicisztikákat olvas a Kádár-rendszerről, avagy épp a rendszerváltásról, szomorúan tapasztalja, hogy a történészek szerint Magyarország az 1980-as években egy technológiailag fejletlen, elmaradott ország volt. Az akkori magyar emberek pedig- vélekednek a történészek- folyton csak az elavult termékeket előállító gyárba jártak dolgozni, nem is sejtették, milyen nagy jövő előtt áll a számítógép, a kommunikáció, meg minden.
Való igaz, Magyarország valóban nem tartozott a technológia-kommunikációs nagyhatalmak közé- gondoljunk bele, átlagembernek éveket kellett várni egy vezetékes telefonra. Ám minden szabály alól vannak kivételek. Magyarországon is éltek olyan emberek, akik látták, hogy az informatikáé, a számítógépes kommunikációé a jövő. 1989-1990-ben több magyar sajtó- és médiatermék( jómagam a Vakok Világa c. folyóirat 1990.novemberi számában, a 12-13.oldalon találtam cikket) is beszámolt arról, hogy hazánkban, a Budapesti Műszaki Egyetem Híradástechnikai Elektronikai Intézetben
Beszédszintetizátort
fejlesztettek ki. A Multivox márkanévre hallgató külső egység ( ma így mondanánk) 250 karakterig 98 százalékos pontossággal dolgozott, olasz nyelven 95, német nyelven 96 százalék volt az érthetőség. A berendezést IBM PC gépekhez lehetett csatlakoztatni, és Dr. Németh Géza adjunktus szerint óriási lehetőségeket rejtett magában a nyelvtanítás, valamint vakok számára a szövegfelolvasás terén.
Nem tudom, mi lett a találmány további sorsa, aki tudja, írja meg, akár kommentben, akár e-mail címre. Mindenesetre az általánosítás, hogy Magyarország kimaradt volna az információtechnológiai forradalomból, nem tartható.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése