Így fényképezz közelről,avagy fapados megoldás a Kádár-korszakból

 A fotográfusok egyik legnagyobb szakmai kihívása az,hogyan fényképezzenek valamit igazán közelről úgy,hogy az a kép a nézőre is hatással legyen. Manapság erre már mindenféle ravasz technikai segédeszközök és megoldások vannak. De nem volt ez mindig így. Magyarország sokáig meg volt fosztva annak lehetőségétől,hogy hozzáférjen a csúcstechnikához. 

Az Ezermester című folyóirat 1976/11.számának hátoldalán egy tipikus Kádár-korszakbéli,amolyan" szegény ember vízzel főz"megoldást láthatunk a közeli fényképezés problémájára. A csávó,kezében a fényképezőgéppel,hason fekszik az ágyon. Előtte egy bébi-etetőszékből előállított,kis polcokkal tagolt állványzat,ha lehet ezt így nevezni. A fotós felteszi a megörökíteni kívánt tárgyat az egyik mini-polcra,és máris lehet  kattintgatni.

Hát,erre mondják,hogy csináld magad-megoldás. Fapados,ahogy ma mondanánk. Ugyanakkor az ötlet jó,végül is kreatív módon használ fel eredetileg más célra tervezett tárgyakat. De azért,belegondolva abba,milyen lehet így a képminőség,azt mondom:mégis csak a modern technika az igazi!

Amúgy érdekességként megemlíthető,hogy az Ezermester a Kádár-korszak egyik legnépszerűbb sajtóterméke volt. Az 1970-es években szinte minden,magára valamit is adó férfi otthon barkácsolt. Kellett is,szerették is. Ha elromlott valami,nem dobták ki,megpróbálták megjavítani,ha ez sem ment,akkor máshol felhasználni. Ma,ha elromlik valami,és a garancia már lejárt,inkább veszünk újat. Harminc-negyven éve bizony más idők voltak.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Környezetvédelem és adórendszer- ritkán hallunk erről a médiában

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0