A házsongárdi temetőben,avagy a magyar szellemi élet kontinuitása
A Magyar Turista című kitűnő folyóirat 2007/7.számában olvashatjuk Makleit László kitűnő írását,Házsongárd,a magyar Pantheon címmel. A remek,rendhagyó "temetői útikalauz"a magyar és román szellemi élet azon kiválóságainak állít méltó emléket,akik végső nyughelyüket itt,a Kolozsvárott található házsongárdi temetőben találták meg.
Itt nyugszik mások mellett Bölöni Farkas Sándor,aki a 19.században beutazta Amerikát,s ismertette meg a születő demokráciát a magyar olvasóközönséggel. Itt lelt végső nyugalmat a magyar nyomdászat és könyvkiadás 17.századi vezéralakja,Misztótfalusi Kis Miklós,aki-mint a cikkből kiderül-nemcsak komoly tudományos műveket,de szakácskönyvet is kiadott. Ha még korábbi időkbe szeretnénk visszamenni,Szenczi Molnár Albertnek is itt találjuk kopjafáját. De ha újabb korok tanúira vagyunk kíváncsiak,Szilágyi Domokos költőt (a Bartók Amerikában című hosszúvers alkotóját)is itt találjuk,éppúgy,mint Emil Racovitát,a barlangbiológia megalapítóját.Vagy Kós Károlyt,a neves építészt és gondolkodót. Makleit László kitűnő írása méltó azokhoz,akikről hírt ad. Kicsit szakmaibban:az ismeretterjesztő újságírás markáns,magas színvonalú példája.
Kicsit provokatívan kezdtem gondolkodni:a mai magyarok közül kik lennének méltók arra,hogy e nagyságok közelében nyugodjanak?Van ma,Magyarországon és Romániában 10-10 olyan szellemi ember,tudós, író, művész, vagy ezek együtese, akik akkora hatással vannak korukra,és lesznek az utókorra,mint az itt nyugvó ősök?Van ma Brassai Sámuelünk vagy gróf Mikó Imrénk?
Azt gondolom, hogy nincs. A nagy,sok esetben politikai romantikus indíttatású polihisztorok ideje lejárt. Csapatmunka lett a tudomány,akad, hogy több száz fős teamek állnak össze egy-egy tudományos projekt megvalósítására, lassan az irodalom és mindenféle művészet is egyfajta team-munka lesz. Ha olvas valaki amerikai krimiket, látja, hogy mekkora csapat dolgozik még egy krimin is arra felé. Hamarosan nálunk is elkövetkezik ez az időszak. Az író csak egy név lesz a borítón, meg vele készítik az interjút az internetes portálok, valójában az alkotók több tucatnyan lesznek.
És akkor majd Házsongád generációkon átívelő folytonossága megszakad. A történelem, a kultúrtörténet, az emberiség szerveződése más utakra tér. De akkor is jó lesz, ezer év múlva is jó lesz arra gondolni,hogy voltak korok,voltak messzi évszázadok,mikor magányos elmék és szívek fáklyaként világítottak a történelem sötét szövevényében.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése