Madarak,Magyarország:Erősen fogyóban

 Nagyon örülök annak, ha egy magyar médiatermék a környezettel, élővilággal foglalkozik- véleményem szerint ez sokkal fontosabb téma az emberiség jövője szempontjából, mint a napi aktuálpolitikai események. A HVG 2021.február 11-i számának 20. oldalán egész jó kis összefoglalót találhatunk a magyarországi madárállomány számának elmúlt évtizedes alakulásáról.

1991-ben még 38 fokozottan védett madárfaj élt Magyarország területén, 2019-ben 95. Persze, felvetősik a kérdés, hogy a madárvédők dolgoznak szigorúbb paraméterekkel, vagy valóban ennyivel csökkent a hazai madárpopuláció. A választ erre is megkapjuk a cikkben ( sajnos, a Szerző nevét nem tüntették fel). 28 faj fogyatkozása erős ( olyan közismert állatok ezek, mint a fácán, a siketfajd, a kakukk, a házi veréb. Szerény véleményem szerint utóbbinak nem is ártott egy kissé fogyatkoznia, mivel- szerintem- túl sok volt belőle). 18 faj állománya stabil ( pl. ökörszem, fülemüle, sárgarigó). A cikk szerint mindössze két faj állománya növekszik stabilan: nagy kócag, örvös galamb. Mérsékelten növekszik a szarka, a búbos banka a seregély, és a holló állománya. 

A cikk külön táblázatban közli azoknak a madaraknak a listáját, amelynek eszmei értéke meghaladja az 1 milliót. A vékonycsőrű pólingnak már nincs látható példánya, kígyászölyvből mindössze 24-51 pár él az országban, a parlagi sas pedig 125-160 párral büszkélkedik. 

Nagyon jó, hogy hazánkban a madárvédelem a természetvédelem egyik sikerágazata. A Magyar Madártani Egyesület a legnépesebb civil szervezet Magyarországon, sokan szeretnek madarakkal foglalkozni, járnak pl. gyűrűzni.Jó lenne, ha a többi állatfajt is ennyien védenék, a hazai hüllőkre, kétéltűekre, emlősfajokra. rovarokra is ráférne a védelem. 
A HVG cikke. még egyszer mondom, kiváló, hiányoltam a Szerző nevét. 

Itt pedig a HVG weboldalának linkje.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0

Történelem:Jugoszlávia a második világháború után