História, 1994/5-6.

A História folyóirat megszűnésével a magyar történettudomány gyógyíthatatlan veszteséget szenvedett. De nézzük a történelmi folyóirat virágkorát, az 1990-es éveket!
Az 1994/5-6. szám tartalmából:
- A szarajevói merényletről szól Szász Zoltán írása. Kiderül, hogy a középiskolai tankönyvek fényévekkel vannak lemaradva a kutatás mögött. A tankönyvek szerint egy Fekete Kéz nevű szervezet tagja volt Gavrilo Princip, itt erről szó sincs. Az Egyesülés vagy Halál nevű szervezet követte el az első világháborút kiváltó terrorcselekményt, mely szervezet hátterében az Ifjú Bosznia nevű, méginkább kiterjedt szervezet állt.
- Kronológia az első világháború előzményeiről, 1894-1914.
- Magyarország számára káros vagy hasznos volt, hogy a Habsburgok uralták? Ez a mai napig vitatéma a történetírásban.
- Varga J. János írása a Habsburgok 18. századi reformterveiről, különös tekintettel az adópolitikára. A magyar nemesség nem volt hajlandó adózni.
- Vörös Károly cikke Ferenc József egyéniségéről. Lehet, hogy a Habsburg Birodalomnak az ő konokságára, egyszerűségére volt szüksége?
- Bécs, a befogadó város: már 1857-ben a városlakók fele nem Bécsben született. A századfordulón pedig már egyértelműen kisebbségben vannak a tősgyökeresek. A befogadás arrafelé tradíció? Lehet, hogy Bécs ennek a történelmi hagyománynak köszönheti multikulturális, migránspárti jellegét?
- Somogyi Éva cikke az Osztrák-Magyar Monarchia közös kormányáról.
- Hanák Péter: Kossuth temetése és a Wekerle-kormány. ( Kissé tendenciózus írás. Érdekes, hogy milyen sok történész tartja az agráriusokat modernizációellenesnek. )
- Nemeskürty István egy rövid életű, de annál jelentősebb folyóiratról, melynek Kosztolányi és Karinthy voltak a szerkesztői. A címe: Esztendő.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A trianoni béke, más nézőpontból

Környezetvédelem és adórendszer- ritkán hallunk erről a médiában

Futball:Kikínlódtuk.Magyarország-Koszovó 2-0